Własna restauracja to pomysł na biznes wymagający szczególnej wiedzy. Jednym z częstszych pytań osób, dla których gastronomia jest zupełnie nowym biznesem jest to jak obliczyć marżę gastronomiczną. Franczyza znacznie ułatwia pracę na szczegółowych cyfrach, gdyż franczyzodawca dysponuje odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem pozwalającym szacować obrót, koszty oraz ostateczny wynik franczyzobiorcy. Przejdźmy po kolei przez czynniki kształtujące wynik restauratora.

Własna restauracja i obrót
Przy szacowaniu ostatecznej marży, którą ma wygenerować własna restauracja, najpierw należy oszacować obrót, od którego odejmiemy później koszty. W przypadku gdy w grę wchodzi franczyza jednej z marek Sfinks Polska S.A. można skorzystać z dostępnych w spółce narzędzie do szacowania obrotu oraz z know-how pozwalającego na maksymalizację sprzedaży w danym miejscu. Można podjąć samodzielną próbę uproszczonego obliczenia potencjalnej sprzedaży, odpowiadając sobie na poniższe pytania.
- Jaki przepływ klientów zapewnia lokalizacja twojej restauracji?
- Powierzchnia: Ile osób zmieści się w lokalu?
- Czy możliwe jest wystawienie ogródka letniego?
- Jaka jest ilość mieszkańców w najbliższym otoczeniu i jaka jest ich zamożność?
- Jak duża jest konkurencja w najbliższej okolicy?
regular people from all of the walks of life like exact rolex replicas for sale craigslist. rolex swiss https://www.replicahamiltonwatch.com could be tempting.
Koszty
Poniższe koszty są podstawowymi, które ponosi restauracja. Przy restauracji franczyzowej restaurator może liczyć na know-how franczyzodawcy w zakresie zarządzania poziomem tych kosztów.
Food cost : Pierwszym kosztem, który należy wziąć pod uwagę jest food cost czyli koszt produktów spożywczych potrzebnych do przygotowania dań. Food cost najlepiej obliczać w procentowej relacji do szacowanego obrotu, dzięki temu można przyjąć odpowiedni poziom cen do kosztów spożywczych.
COL (Cost o labour) czyli koszty pracownicze. Własna restauracja wiąże się z zatrudnieniem kelnerów oraz pracowników kuchni. W zależności od poziomu skomplikowania przygotowywanych dań ilość personelu powinna ulegać zmianie. Koszt pracowniczy jest w zasadzie kosztem stałym, zatem im wyższy obrót tym niższy udział wynagrodzeń w wyniku restauracji.
COR (Cost of rent): Czyli koszty najmu. Prawdopodobnie najważniejszy element wyniku restauracji. Jest to koszt stały z umową na kilka lat, a więc źle wynegocjowany czynsz może położyć najlepiej prowadzoną restaurację.
Pozostałe koszty: Składają się na nie koszt energii, wody, środków czystości czy też opłat takich jak internet i tym podobne. Warto do tych kosztów podchodzić szczegółowo, gdyż nie pilnowanie ich może przynieść restauratorowi niemiłą niespodziankę na koniec miesiąca.
Opłata franczyzowa: Gdy modelem prowadzenia restauracji jest franczyza do wyniku należy liczyć opłatę franczyzową. Jest ona różna dla różnych marek. Opłatę franczyzową liczy się procentem do obrotu lub stałą kwotą. Np. w przypadku marki Sphinx jest to 7%.
Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi informacjami na naszej stronie do regularnego zaglądania na naszego bloga, a także do kontaktu z naszym działem franczyzy, który pomoże zrealizować twój gastronomiczny pomysł na biznes.